List of Scholarship Winners as of June 3, 2020. The total first year amount is currently $166,000

Note that there still are awards to be added. BECA will update as the information becomes available. The scholarship providers make their own decisions and notify scholarship winners. The following information is based on information received by BECA from the scholarship providers. We hope we have not made any errors, but if incorrect, BECA's information is superseded by the actual calls, letters and emails from the scholarship providers themselves.  

Scholarship Number  Organization Name and/or Scholarship name Winning Student First Name Winning student Last Name High school or college student currently attends  Amount of first year scholarship
A1 AFCEA – Science, Technology, Engineering and Mathematics (STEM) Scholarship  Nazir Terrell Great Mills High School 1000
A2 Association of Naval Aviation (ANA) Science, Technology, Engineering and Mathematics (STEM) Scholarship  Venzah Hamilton Great Mills High School 1000
A3 Barbara Horn Scholarship  Michael  Crawford Great Mills High School 500
A4 BECA Scholarship  Taylor Berry Great Mills High School 1000
A4 BECA Scholarship Taylor  Dean Great Mills High School 1000
A4 BECA Scholarship Seth Colson Leonardtown High School 1000
A4 BECA Scholarship Alyssa  Jett Chopticon High School 1000
A4 BECA Scholarship Hannah  Kearns Chopticon High School 1000
A4 BECA Scholarship Josilyn Pilkerton Leonardtown High School 1000
A4 BECA Scholarship James  Ripple Leonardtown High School 1000
A4 BECA Scholarship Sara Smith

Chopticon High School

1000
A4 BECA Scholarship Kennedy Surber Great Mills High School 1000
A4 BECA Scholarship Kayla Thomas Chopticon High School 1000
A4 BECA Scholarship Shelby  Wathen Chopticon High Schoo 1000
A5 Cedar Point Federal Credit Union – Frank E. Gorely Scholarship  Michaela  Riedel Leonardtown High School 1000
A6 Cedar Point Financial Services, Inc. Scholarship  Blake Davis Chopticon High School 500
A7 Easton Family Scholarship Nasir Salcedo Great Mills High School 500
A8 Fitzgerald Family Scholarship  Kellie Beavers Chopticon High School 1000
A9 Garner Visual and Performing Arts Scholarship Amanda David Chopticon High School 2000
A9 Garner Visual and Performing Arts Scholarship Amy Smith Chopticon High School 2000
A10 Hollywood Elementary School PTA/Retired Teacher Scholarship  Brooklyn Kimball  Great Mills High School 500
A11 Lettie Marshall Dent Scholarship  TBA      
A12 Lexington Park Lions Club Foundation, Inc.  Katherine Chesterman Chopticon High School 1000
A12 Lexington Park Lions Club Foundation, Inc.  Sara Fletcher Great Mills High School 1000
A12 Lexington Park Lions Club Foundation, Inc.  Donovan Weekley Great Mills High School 1000
A13 The Scholarship for the Education and Training of Children of Employees of the Metropolitan Commission  No applicants this year      
A14 National Pan-Hellenic Council of Southern Maryland Dajon Dickens Great Mills High School 500
A15 The Newtowne Players, Inc.  William E. Scarafia Memorial Scholarship Faith Bouch Chopticon High School 500
A16 Northrop Grumman Corporation – Science, Technology & Engineering Scholarship  Margaret  Aaron Great Mills High School 2000`
A16 Northrop Grumman Corporation – Science, Technology & Engineering Scholarship   Dylan  Smith Great Mills High School 2000
A16 Northrop Grumman Corporation – Science, Technology & Engineering Scholarship   McKenzie Norcross Leonardtown High School 2000
A16 Northrop Grumman Corporation – Science, Technology & Engineering Scholarship   Nicholas Potter  Chopticon High School 2000
A16 Northrop Grumman Corporation – Science, Technology & Engineering Scholarship   Kasmin Smith Leonardtown High School 2000
A17 Patuxent Dental Scholarship  Samantha Kamosa   1000
A18 Raley, Watts & O'Neill--Chis King, Financial Advisor Alexander Goldsborough Chopticon High School 1750
A19 St. Mary's County Garden Club Hannah Jarboe Great Mills High School 1000
A20 SMCPS Retired Educators Matthew Norris Chopticon High School 1000
A21 St. Mary's Scholarship Fund Kiyana Bell Great Mills High School 600
A21 St. Mary's Scholarship Fund Taylor Berry Great Mills High School 800
A21 St. Mary's Scholarship Fund Kaylah Brown Chopticon High School 600
A21 St. Mary's Scholarship Fund Ky'Lia Chase Great Mills High School 600
A21 St. Mary's Scholarship Fund Julia Clemente Great Mills High School 600
A21 St. Mary's Scholarship Fund La’Tavia Henderson Great Mills High School 600
A21 St. Mary's Scholarship Fund Asia Herbert Leonardtown High School 600
A21 St. Mary's Scholarship Fund Amyah  Hill Chopticon High School 900
A21 St. Mary's Scholarship Fund Ayana  Leblans Leonardtown High School 600
A21 St. Mary's Scholarship Fund Tayla Mann Chopticon High School 900
A21 St. Mary's Scholarship Fund Xavian McDougald King's Christian Academy 600
A21 St. Mary's Scholarship Fund Niyah  Norton Great Mills High School 600
A21 St. Mary's Scholarship Fund Nasir Salcedo Great Mills High School 800
A21 St. Mary's Scholarship Fund Aniya Stewart Great Mills High School 800
A21 St. Mary's Scholarship Fund Rickey Taylor Great Mills High School 600
A21 St. Mary's Scholarship Fund Taylor Vaughn St. Mary's Ryken  600
A21 St. Mary's Scholarship Fund Briana Watson Great Mills High School 600
A21 St. Mary's Scholarship Fund Darian White Great Mills High School 600
A22 The Tau Lambda Lambda Chapter of Omega Psi Phi Fraternity, Inc. and the John Lancaster & W. Cecil Short Charity Foundation Award  Blaine Greene Leonardtown High School 1000
A22 The Tau Lambda Lambda Chapter of Omega Psi Phi Fraternity, Inc. and the John Lancaster & W. Cecil Short Charity Foundation Award  Nazir Terrell Great Mills High School 1000
A22 The Tau Lambda Lambda Chapter of Omega Psi Phi Fraternity, Inc. and the John Lancaster & W. Cecil Short Charity Foundation Award  Nathan Williams Chopticon High School 1000
A22 The Tau Lambda Lambda Chapter of Omega Psi Phi Fraternity, Inc. and the John Lancaster & W. Cecil Short Charity Foundation Award  Joshua  Wright Leonardtown High School 1000
A23 Tarleton Family Agricultural Scholarship Dylan Brown St. Mary's Ryken  1000
A23 Tarleton Family Agricultural Scholarship Hannah Jarboe Great Mills High School 1000
A24 Walters Family Scholarship  Nathan Williams Chopticon High School 1000
A24 Walters Family Scholarship Justin Tiede Chopticon High School 1000
A25 Woman's Club of St. Mary's County Dajon Dickens Great Mills High School 2000
A25 Woman's Club of St. Mary's County Jamie Smith Chopticon High School 2000
A25 Woman's Club of St. Mary's County Donovan Weekley Great Mills High School 2000
A26 William L. Smith Jr. Memorial Scholarship  Bernalyn Vaznaian Great Mills High School 500
A27 Women in Defense Alexis Paul Leonardtown High School  
A28a Avian Cybersecurity Alexis Paul Leonardtown High School 500
A28 Unified Committee for Afro-American Contributions Nasir Salcedo Great Mills High School 1000
B29 Alpha Beta Chapter, Delta Kappa Gamma Frances Lancaster Grant for Teacher Education (also listed on Calvert Local Scholarship App. Emily Nash from Calvert County  
B30 American Society of Military Comptrollers (ASMC), Southern Maryland Chapter, Scholarship  Nawal Ali Leonardtown High School 1000
B30 American Society of Military Comptrollers (ASMC), Southern Maryland Chapter, Scholarship  Michael Crawford Great Mills High School 1000
B30 American Society of Military Comptrollers (ASMC), Southern Maryland Chapter, Scholarship  Nathan Williams Chopticon High School 1000
B31 Barbara Lawrence Memorial Scholarship for Nursing from Charlotte Hall Rotary Jordan Connelly Chopticon High School 500
B31 Charlotte Hall Rotary Cadence Ryce Chopticon High School 1000
B31 Charlotte Hall Rotary Ashley Williams Chopticon High School 1000
B32 Danny Ryce Memorial Scholarship for Music Sydney Bokenhagen Leonardtown High School 1000
B33 Nollan Scully Memorial Scholarships for Public Service Kylah Laird Leonardtown High School 1500
B33 Nollan Scully Memorial Scholarships for Public Service Donald Litteral Chopticon High School 1500
B33 Nollan Scully Memorial Scholarships for Public Service Dana Schwalbe Leonardtown High School 1500
B34 Tri-County (MD) Alumnae Chapter of Delta Sigma Theta Sorority, Inc., Elvear B. Johnson Ph.D. Scholarship Sydney Neal St. Mary's Ryken High School 1000
B34 Tri-County (MD) Alumnae Chapter of Delta Sigma Theta Sorority, Inc., Elvear B. Johnson Ph.D. Scholarship Donovan  Weekley Great Mills High School 1000
B35 Tri-County (MD) Alumnae Chapter of Delta Sigma Theta Sorority, Inc., Tri-County Maryland Scholarship Alyssa Salud-Benipayo St. Mary's Ryken High School 1000
B36 Tri-County (MD) Alumnae Chapter of Delta Sigma Theta Sorority, Inc., Career/Vocational/Technical Scholarship Joshua Wright Leonardtown High School 750
B37 Tri-County (MD) Alumnae Chapter of Delta Sigma Theta Sorority, Inc., Book Scholarship  Nathan Williams Chopticon High School 500
B38 Leonardtown Lions Club, Raymond Stone Memorial Awards  Hannah Kearns Chopticon High School 1000
B38 Leonardtown Lions Club, Raymond Stone Memorial Awards  Bernalyn Vaznaian Great Mills High School 1000
B38 Leonardtown Lions Club, Raymond Stone Memorial Awards  Matthew  Green Great Mills High School 1000
B39 Leonardtown Rotary Jamie Smith Chopticon High School 1000
B40 Marine Corps Aviation Association (MCAA) John Glenn Squadron Scholarship  Tyler Brown Great Mills High School 4000
B40 Marine Corps Aviation Association (MCAA) John Glenn Squadron Scholarship  Grady Fort Patuxent High 4000
B40 Marine Corps Aviation Association (MCAA) John Glenn Squadron Scholarship  Julia Marino Leonardtown High School 4000
B40 Marine Corps Aviation Association (MCAA) John Glenn Squadron Scholarship  Mark Mattei Leonardtown High School 4000
B40 Marine Corps Aviation Association (MCAA) John Glenn Squadron Scholarship  Daniel McLawhorn Great Mills HIgh School 4000
B40 Marine Corps Aviation Association (MCAA) John Glenn Squadron Scholarship  Christine Shatrowski St. Mary's Ryken HIgh School 4000
B40 Marine Corps Aviation Association (MCAA) John Glenn Squadron Scholarship  Emme Staats Great Mills High School 5000
B40 Marine Corps Aviation Association (MCAA) John Glenn Squadron Scholarship  Gerig Thoman Great Mills High School 4000
B40 Marine Corps Aviation Association (MCAA) John Glenn Squadron Scholarship  Luke Walsh Leonardtown High School 4000
B40 Marine Corps Aviation Association (MCAA) John Glenn Squadron Scholarship  Andrew Weller Leonardtown High School 4000
B41 MedStar St. Mary’s Hospital Healthcare Scholarship Program  TBA      
B42 NAACP Claudia Pickeral  Nawal Ali Leonardtown High School 500
B42 NAACP Claudia Pickeral  Ayana  Leblans Leonardtown High School 500
B42 NAACP Claudia Pickeral  Donald Litteral Chopticon High School 500
B42 NAACP Claudia Pickeral  Nazir Terrell Great Mills High School 500
B45 Nam Knight Darrell “Stone Cold” Canter Scholarship  Blake Davis Chopticon High School 2500
B46 St. Mary's County Chamber of Commerce Scholarship  No award this year      
B47/48 St. Mary’s County Farm Bureau Scholarship Agriculture Scholarship Program Sara VanRyswick   1000
B47/48 St. Mary’s County Farm Bureau Scholarship Agriculture Scholarship Program Kayla Thomas Chopticon High School 500 
B47/48 St. Mary’s County Farm Bureau Scholarship Agriculture Scholarship Program Michael  Van Ryswick, Jr.  Great Mills High School 500
B47/48 St. Mary’s County Farm Bureau Scholarship Agriculture Scholarship Program Rachael Riche Great Mills High School 500
B49 Stephen’s Fund Memorial Scholarship Program – Charlotte Hall Rotary Foundation  Kasie Goldsborough Chopticon High School 1000
B49 Stephen’s Fund Memorial Scholarship Program – Charlotte Hall Rotary Foundation  Jacob Gray Chopticon High School 1000
B49 Stephen’s Fund Memorial Scholarship Program – Charlotte Hall Rotary Foundation  Erin Hogan Chopticon High School 1000
B49 Stephen’s Fund Memorial Scholarship Program – Charlotte Hall Rotary Foundation  Madison McCarthy Leonardtown High School 1000
B49 Stephen’s Fund Memorial Scholarship Program – Charlotte Hall Rotary Foundation  Renee Neely Chopticon High School 1000
B49 Stephen’s Fund Memorial Scholarship Program – Charlotte Hall Rotary Foundation  Lillian  Simmerman Great Mills High School 1000
B49 Stephen’s Fund Memorial Scholarship Program – Charlotte Hall Rotary Foundation  Jamie Smith Chopticon High School 1000
B49 Stephen’s Fund Memorial Scholarship Program – Charlotte Hall Rotary Foundation  Albert Stumm Leonardtown High School 1000
B49 Stephen’s Fund Memorial Scholarship Program – Charlotte Hall Rotary Foundation  Daniel Werkheiser Chopticon High School 1000
B50 Support Education Foundation's Dorothy Marvil Scholarship Sponsored by Educational Systems Federal Credit Union Bernalyn Vaznaian Great Mills High School 3000
B51 Support Education Foundation's Rosemary Brinkley Business and Finance  Scholarship Sponsored by Educational Systems Federal Credit Union Daniel Werkheiser Chopticon High School 3000
B52 Ann Houston Green Music Education Casey Ferm Leonardtown High School 1000
B53 Danny Weddle Mathematics Education Jamie Smith Chopticon High School 1000
B54 Doris Darrah Mahematics Education Haley Morris  Great Mills High School 1000
B55 John Ramos Written and Oral Communication Annilee Hampton Leonardtown High School 1000
B56 Mel and Tricia Powell Public Service Scholarship Nawal Ali  Leonardtown High School 1000
B57 Mike Marley Service Scholarship Dajon Dickens Great Mills High School 1000
B58 Robert and Rita Merritt Academic Scholarship (error corrected, 6-24) Donovan Weekly Great Mills High School 1000
B59 Robert and Rita Merritt Vocational Scholarship Matthew Green Great Mills High School 1000
B60 Clarke Aviation/Military Scholarship Tavonya Bryan Great Mills High School 1000
B61 The Rotary of Lexington Park-Multiple Scholarships Faith Bouch Chopticon High School 1000
B61 The Rotary of Lexington Park-Multiple Scholarships Rachel  deBrabander Leonardtown High School 1000
B61 The Rotary of Lexington Park-Multiple Scholarships Olivia Johnson St. Mary's Ryken  1000
B61 The Rotary of Lexington Park-Multiple Scholarships Kylah Laird Leonardtown High School 1000
B61 The Rotary of Lexington Park-Multiple Scholarships Sydney  Neal  St. Mary's Ryken  1000
B61 The Rotary of Lexington Park-Multiple Scholarships Daniel Werkheiser Chopticon High School 1000
B61 The Rotary of Lexington Park-Multiple Scholarships Jamie Smith Chopticon High School 1000
B61 The Rotary of Lexington Park-Multiple Scholarships Kasmin Smith Leonardtown High School 1000

 

Thanks to all who attended BushwoodStock on September 7, 2019. We raised enough to provide four more $1,000 scholarships. 

 Bushwoodstock III 4x4 Sign rev

 

 

BECA's Facebook page

 

 

 

$201,750 of Scholarships Awarded on May 14, 2019

 See the list below for the list of providers and scholarships awarded. The dollar value is the first year total for each scholarship provider. The actual value is greater than $201,750 because a number of scholarships are renewable. 
 
Follow this link to photographs from the event. 

 

 

ABOUT BECA

BECA is the St. Mary's County Business, Education, and Community Alliance. BECA works to help students from St. Mary's County achieve their higher education goals. We provide the St. Mary's County Common Scholarship Application with more than $200,000 in local scholarships. The electronic application is now CLOSED.  The deadline for completing the application was February 15, 2019. 

 

DONATE to help students achieve their dreams 

Please help support the work that BECA does in St. Mary's County.

1. Sign up for Amazon Smile. It's easy and a percentage of every dollar you spend goes to BECA. Use the link at the right. Then, go to smile.amazon.com every time you shop. It's super easy.

2. Use this link to donate online with a credit card. DONATE ONLINE. Or, send a check to BECA, P.O. Box 153, Leonardtown, MD 20650. 

 

 

Congratulations to the students who earned scholarships by using BECA's 2019 St. Mary's County Common Scholarship Application (Last year). $201,750 was awarded to students.

 

Name  Winner Name(s) Presenter Name Presenter Title Total first year value
American Society of Military Comptrollers (ASMC), Southern Maryland Chapter, Scholarship  Jordyn Martin, Natalie Voithofer, Khalil Moore Sadie Broome-Coombs ASMC Scholarship Committee Member $3,000
Association of Naval Aviation (ANA) Science, Technology, Engineering and Mathematics (STEM) Scholarship  Maya Sidorovich Mark Converse Commanding Officer of the Association of Naval Aviation's Patuxent River Squadron $1,000
Dugan, McKissick & Longmore- Barbara Horn Scholarship Tayla Mann Colleen Blundell VP Investment/Business Services $500
Cedar Point Federal Credit Union – Frank E. Gorely Scholarship  Jessica Mesmer Colleen Blundell VP Investment/Business Services $1,000
Cedar Point Financial Services, Inc. Scholarship  Reilly Aud Colleen Blundell VP Investment/Business Services $500
Charlotte Hall Rotary Scholarship   McKayla Barrett, Brian Williams, Amirah Weems, Alyssa Bolton, Rebecca Guy, Savannah Staples, Megan Overby Toni Kruszka Member, Rotary Club of Charlotte Hall $7,000
Charlotte Hall Rotary Club Barbara Jean Lawrence Memorial Scholarship Hannah Tucker Toni Kruszka Member, Rotary Club of Charlotte Hall $500
Clement's Cuties' Nolan Scully Public Service Scholarship  Kaitlin Zelonis, Samantha Tercedo, Brian Williams Jonathan Scully  Father of Nolan Scully  $5,100
Clement's Cuties, Danny Ryce Memorial Scholarship for Music  William Alderman Elise Ryce  Co-Chairman Clements Cuties $1,000
Daniel Fitzgerald Scholarship Justin Vogt Daniel Fitzgerald Owner Fitzie's Marina, Restaurant and Pub $10,000
Easton Family Scholarship  Myla Davis JoAnne Easton and Andrew Easton Parents of a successful Great Mills High graduate $500
Fitzgerald Family Scholarship  McKayla Barrett Michael Fitzgerald, Jr.   $1,000
Garner Visual and Performing Arts Scholarship   Mackenzie A. Windsor, Chloe M. Brandt, William J. Alderman BECA will present for Karen Garner   $3,000
Hollywood Elementary School PTA/Retired Teacher Scholarship  Cara Hugal Jennifer Gilman Hollywood Elementary Principal $500
Leonardtown Lions Club, Raymond Stone Memorial Awards  Justin Vogt, Jesse Long, Jessica Sequenzia, Kurt McKay BECA will present for the Lions Club   $4,000
Leonardtown Rotary Scholarship   Isaiah Commodore Carolyn Egrie President, Leonardtown Rotary $1,000
Lettie Marshall Dent Scholarship   Donetta Corbin, Kelly Murph, Rebecca Guy Trisha Post Scholarship Chair $1,500
Lexington Park Lions Club Foundation, Inc.  Macy McCombs, Jack O'Brien Sal Raspa Lexington Park Lions Club Scholarship Chair $2,000
Marine Corps Aviation Association (MCAA) John Glenn Squadron Scholarship  Tucker Protzman, Margaret Holmes, Emily Imhof, Savannah Jabr, Kaitlyn Ng, Finnegan O'Neill, Tashin Rahman, Jennifer Tennant Hank Vanderborght Marine Corps Aviation Association Commanding Officer $28,000
MedStar St. Mary’s Hospital Healthcare Scholarship Program Brooke Gatton, Amber Gonrarek, Samantha Tercedo, Kaitlin Zelonis BECA will present for the Foundation   $24,000
NAACP Claudia Pickeral   Gabrielle Oler, Taylor Jackson Delores Harris Wilson  NAACP #7025 Scholarship Chair via the Education Committee $1,000
Nam Knight Darrell “Stone Cold” Canter Scholarship  Isaiah Commodore, Tyara Nguyen, Calie Neville Timothy P. Harte  Nam Knights of America Motorcycle Club Skipjack Chapter President $2,500
Northrop Grumman Corporation – Science, Technology & Engineering Scholarship  Keaton Hogan, William Do, Gabriel Ichniowski, Grace Wood, Tyler Jenkins Scott Stewart Northrop Grumman Corporate Lead Executive $10,000
Raley, Watts & O’Neill – Chris King, Financial Advisor  Tristin Baxter, Tayla Mann, Taylor Bahen Chris King Financial Advisor and Academy of Finance Advisory Board Member $2,750
St. Mary’s County Farm Bureau Scholarship David Guy, Patricia Krohn BECA will present for the Farm Bureau   $2,000
St. Mary’s County Garden Club Scholarship Award  Jack O'Brien Joyce Savage St. Mary's County Garden Club Scholarship Chair $1,000
St. Mary’s County Public Schools Retirees Association  Kelly Murph Linda Himmelheber SMCPSRA Scholarship Chairperson $1,000
St. Mary’s County Scholarship Fund  Marissa Queen, Zachary Simmons, Alexis Rock, Tanasia Miles, Darrian Britto, Darius Gregory, Maia Brown , Jazmine Kellmell, Kelsey Herbert, Myla Davis, Azaria Rubia, Taylor Jackson, Kayla Pratt, Asha Gaines, Asha Gaines, Michael Miles, plus five college students Karen Lowry Scholarship Committee Member $10,000
St. Mary's County Black History Coalition, Dinah K. Somerville Scholarship Aeysha-Jynelle Rennie, Jamarie Bush, Tayla Mann TBA   $3,000
St. Mary's County Chamber of Commerce Scholarship  Taylor Jackson Dr. Rich Fleming President/CEO $1,000
Stephen D. Mattingly II Memorial Scholarship  Faith Allen, Sydney Armitage, Austin DeStefanis, Thomas DeStefanis, Hunter DeVito, Brooke Gatton, Rebecca Guy, Jessica Henderson, Kristina Kowalik, Samantha Kowalik, Jessica Mesmer, Samantha Tercedo, Megan Yelinek, Amy Zhao Steve Mattingly Stephen's Dad $14,000
Support Education Foundation’s Dorothy Marvil Scholarship sponsored by Educational Systems Federal Credit Union
 
Finnegan O'Neill Terry Grant Relationship Manager, On-site Financial Services $3,000
Support Education Foundation’s Rosemary Brinkley Business and Finance Scholarship sponsored by Educational Systems Federal Credit Union Tayla Mann Terry Grant Relationship Manager, On-site Financial Services $3,000
The National Pan-Hellenic Council of Southern Maryland Scholarship Award (NPHC-SMD)  Taylor Jackson Cynthia Hughes Member of Zeta Phi Beta Sorority, Inc. Beta Alpha Beta Zeta Chapter $1,000
The Newtowne Players, Inc. present the William E. Scarafia Memorial Scholarship. Sophia Campbell, Azaria Rubio Jenny Meisinger Artistic Director, The Newtowne Players $1,000
The Rotary Club of Lexington Park Ann Houston Green Music Education  William Alderman Mel Powell Lexington Park Rotary Scholarhship Committee Chair $1,000
The Rotary Club of Lexington Park Danny Weddle Memorial Scholarship-Mathematics and Engineering  Joshua Hoffman $1,000
The Rotary Club of Lexington Park Doris Darrah Mathematics Education  Samantha Johnson $1,000
Lexington Park Rotary, Greg H. Clarke Aviation/Military   Jessica Mesmer $1,000
The Rotary Club of Lexington Park John Ramos Memorial Scholarship-Written and Oral Communications Amyah Hill $1,000
The Rotary Club of Lexington Park Mike Marley Service Award Scholarship  Alyssa Dorsey $1,000
The Rotary Club of Lexington Park Robert and Rita I. Merritts Academic Scholarship   Khalil Moore $1,000
The Rotary Club of Lexington Park Robert and Rita I. Merritts Vocational Scholarship  Tucker Protzman $1,000
The Rotary Club of Lexington Park Scholarships-Multiple Scholarships  Jade Collins, Hannah Cook, Kaitlyn Kinney, Kristina Kowalik, Juliana Moore, Shayna Smith, John Voorhaar $7,000
The Rotary Club of Lexington Park, Anonymous Donor Academic Scholarship.  Savannah Staples $1,000
The Rotary Club of Lexington Park, Anonymous Donor Vocational Scholarship.  Justin Vogt $1,000
The Rotary of Lexington Park "So Many Journeys Waiting For U” Scholarship  Malissa Moore $1,000
The Scholarship for the Education and Training of Children of Employees of the Metropolitan Commission Alyssa Fox Keith Fairfax St. Mary's County Metropolitan Commission Board Member and Scholarship Sponsor $2,500
The Tau Lambda Lambda Chapter of Omega Psi Phi Fraternity, Inc. and the John Lancaster & W. Cecil Short Charity Foundation Award  Darrian Britto, Hasam Kasmani, Khalil Moore, Isaiah Commodore Wilson Ennis Scholarship Chair $4,000
The Woman’s Club of St. Mary’s County, Inc.  Jaxson O'Mara, Alyssa Dorsey, Hannah Davis Carole Romary Scholarship Chair and
 1st Vice President
$6,000
William Eglinton Memorial Scholarship.  Taylor Jackson, Layton Schuyler Carole Romary Scholarship Chair and
 1st Vice President
$2,600
Tri-County (MD) Alumnae Chapter of Delta Sigma Theta Sorority, Inc., Elvear B. Johnson Ph.D. Scholarship  Tayla Mann, Finnegan O'Neill BECA will present    $2,000
Walters Family Scholarship  Aumaun Hill, Reilly Aud John Walters Financial Advisor, Edward Jones Investments $2,500
William L. Smith Jr. Memorial Scholarship  Azaria Rubio, Samuel Hawkins BECA will present   $1,000
Women in Defense-Chesapeake Bay Chapter Scholarship.  Jessica Mesmer, Savannah Jabr Rachel Potts Women In Defense - Chesapeake Bay Chapter President $1,400
BECA Scholarship Maia Brown, Kimberly Clements, Hattie Dalton, Hannah Davis, Autumn Katsouros, Alex Heng, Jaxon O'Mara, Nicholas Piacente, Bradley Wohlfarth, Julia Brown, Alonzo Simmons Bob Schaller/Mark Smith BECA President/Treasurer $10,400

 

Giving Assistant to save money and support St. Marys County Business Education and Community Alliance Inc.